Spalding Gymnastics Academy

Unit 8 Cradge Bank,
Spalding,
Lincolnshire. PE11 3AB

Tel: 01775 713599
Email: info@spaldinggymnasticsacademy.co.uk

Spalding Gymnastics Academy Results

This page shows competition results, to view results from the last 6 months click here or older than 6 months click here.

Results


24/03/2014 - TULIPS Boys results


Boys Tulips


Spalding was host to clubs from Milton Keynes, Luton, Irthlingborough & Corby in their Annual Boys Individual Apparatus Championships.  There was a very good mixture of gymnastics and our boys did very well.  In the early age group of 7yrs Taylor Binns won silver medals on rings and parallel bars.  In the 10yrs Ollie Rushton won gold on parallel bars, silver on rings and bronze on mushroom.  In the 12/13 age group Jamie Waterson won bronze on the floor, rings and parallel bars, while Zac Chapman won bronze on mushroom and vault.  At 14yrs+ Luke Waterson had a really good day wining gold on pommel, rings and vault with Ross Chapman taking silver on pommel, rings, vault and parallel bars.  Well done to everyone who took part in an excellent day of gymnastics.  



24/03/2014 - Boys Comp in Northamptonshire


Boys Competition – Northampton


 Spalding Boys went to Irthlingborough to take part in the Northampton County Boys 6 piece Individual Competition.  In the 7/8yr age group Spalding had 4 boys Taylor Binns, Ethan Howling, Lucas Webb and Oscar Shields, they all worked very hard although not achieving any medal positions.  In the 8/10yr age group the same was for Theo Briston and Ollie Rushton, close to the medals but not quite there.  In the 11/12yrs age group Jamie Waterson did win bronze on the vault and was unlucky to finish fourth on the 3 other pieces.  Zac Chapman took 4th on the vault.  In the senior group Ross Chapman achieved gold on the high bar and pommel, silver on floor and parallel bars and bronze on rings and vault.  Luke Waterson got silver on pommel, rings and vault with bronze on parallel bars and floor.  A very good competition for all.



06/02/2014 - TULIPS results

SPALDING  gymnasts was  again on the winning trail at the weekend. It was there annual team and individual comp with teams from Diamonds,Arabian,Corby, Daves,Spiral Holbeach and Spalding taking part. In the level 2 team Emma Goodliffe,Amy Loveridge and Serena Leadbeater finished 2nd(Silver)Emma also won Gold on Bars and Vault and Silver on Beam,Serena also had equal Gold on Vault and Amy Bronze on Floor.At level3 Jennifer Platt,Lois Lachasseigne and Lauren Cook came 3rd(bronze),Jennifer also won Silver on Bars,Beam and Bronze on Floor,Lois won Gold on Vault.At Level 4 Spalding(Zurel) finished 3rd Erin Bailey,Alice Baxter,Evie Freeman and Ruby Vertuccio.Erin also won Bronze on Beam,Evie Gold on Floor and Bronze on Beam,Ruby got Bronze on Bars.Chelsi-lee Parker from the team of Dulcie Baker,Elinor Hughes ,Elexi Coote was 4th and Chelsi -lee Won Gold on Beam and Dulcie Bronze on Vault.At Level 5 more success for the club with the Junior team of Madi Freeman,Lily Thompson,Emmi Bell and Maisie Foden they finished 2nd (Silver) Madi also won Gold on Vault and Bronze on Beam, Lily won the silver on beam .Senior level 5 saw team of Alice Bailey,Kate-Marie Parker,Liberty Foden and Lucia Kato finish 2nd (Silver) Lucia also won Gold on Vault and Silver on Beam,Liberty won Bronze on Beam, Myah Woods won the Bronze on Vault. Fantastic day for all involved and finished on time.


20/11/2010 - Girls competition
 AgeVaultBarsBeamFloorPosition
Charlotte Maplethorpe 7/81st2nd1st3rd 
 AgeVaultBarsBeamFloorPosition
Sophie 9/10 3rd2nd 1st
Molly Hodgson 9/103rd 3rd 4th
Ella Tolley 9/103rd2nd   
Laura Delve 9/101st1st   
Annie Buchanan 9/102nd    
 AgeVaultBarsBeamFloorPosition
Laura Van-Lier 9/102nd1st1st3rd1st
Serena Leadbeater 9/101st2nd3rd 2nd
Lois Lachassienge 11/121st 2nd3rd 
Georgia Symak-Cotton 11/12 1st   
Lucinda Thompson 11/122nd    
Rosanna Fresen 11/12     
Olivia Want13+2nd1st3rd1st 
 AgeVaultBarsBeamFloorPosition
Hannah Lawrence 11/123rd1st  3rd
Alice Banks 11/12     
Amy Liquorish 11/12     
Elexia Coote 11/12     
Colby Riley 11/12